Opowiedz przygody odyseusza

Pobierz

Po 15 albo 17.. Pixabay, domena publiczna.. Opuszczenie Troi.. Najpotężniejszym wśród nich był POLIFEM, syn Posejdona.Opowiedz wybraną przygodę Odyseusza 1 Zobacz odpowiedźSpośród przygód, które przeżył Odyseusz najbardziej zainteresowały mnie o czarodziejce Kirke, Syrenach, Skyllie oraz o Cherybdzie.. Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do ziemi.. Przetłumaczył między innymi Odyseję Homera - starożytny grecki epos z VII w. p.n.e.. Treść.. W woreczku mieściły się złe wiatry i wichury.Wkrótce bohaterowie odpłynęli,gnani przyjaznym wiatrem.. Odyseusz wracając po dziesięciu latach z Troi wpadł jeszcze do miasta Kikonów - Ismaros myśląc, że łatwo je ograbi, lecz mylił się stracił siedemdziesięciu dwóch ludzi po sześciu z każdego statku, których miał dwanaście.Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do ziemi.. Odyseusz wymyślił kolejny podstęp, przywiązał siebie i towarzyszu do baranów.. Po zburzeniu Troi, wraz z towarzyszami, szykował się do powrotu do domu.Trasa wiodła przez morze.. Kraina Lotofagów Mit opowiada o podróży Odyseusza (syna Laertesa) statkiem do domu (do Itaki), po wojnie trojańskiej, zapoczątkowanej "odwiedzinami" w krainie Lotofagów.. Przygody Odyseusza to skrócona, przygotowana dla młodzieży wersja opowieści o dziejach Odyseusza.Pewnie w szkole podstawowej czytałeś przygody Odyseusza a teraz możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat tej znakomitej książki.Tak też się stało w przypadku kilki towarzyszy Odyseusza, spróbowali oni lotosu i nie chcieli wracać na okręty..

ZarazOpis przygody Odyseusza.

Przygoda ta dzieje się na wyspie która Odyseusz uważa za niezamieszkałą, lecz liczne przeszkody które zadarzały jmu się do tej pory nakazywały nu zachować ostrożność.. Syreny miały głos tak cudny, że kto je usłyszał, odkładał wiosło i zapominał o falach.. Ten dzień zaczął się normalnie.. Wydarzenia i bohaterowie historyczni to wojna i zdobycie Troi, postacie takie jak Parys, Helena czy Agamneon, z kolei postaciami fantastycznymi są Scylla, Chabryda oraz .Przydatność 60% Przygody Odyseusza.Płyniemy do Itaki.. Po 20 miesiącach czyli rok z hakiem.. Noc mnie nie znużyła, dalej pewnie płynąłem naprzód, a gwiazdy świeciły całym swoim blaskiem pomagając mi odnaleźć drogę.. Po 20 latach!Opisz najciekawszą przygodę bohaterów Odyseji.. Ledwo udało mu się zbiec z towarzyszami przed zemstą ocalałych Kikonów.. Gdy olbrzym wrócił wieczorem, zagrodził im drogę i zaczął pożerać nieszczęśników.. Tułaczka bohatera trwa przeszło 20 lat, a rozpoczyna się tuż po zniszczeniu Troi, kiedy wojska dwóch .Odyseusz dobija do brzegu wyspy Syren.. Potem wiatry zaniosły Odyseusza i jego załogę do wybrzeży Sycylii, ta przygoda przesądził o jego dalszych losach.. Iliada koncentruje się na przebiegu walk między Grekami a .Przydatność 75% Pamiętnik Odyseusza..

Kraina Lotofagów.Odyseusz opowiedział królowi swoje przygody.

Odyseusz żeglował po Morzu Sycylijskim, aż jego statki przybiły do lądu.. Król Itaki, wiedział co mu grozi.. Gdy statki zbliżały się do brzegów Itaki, towarzysze Odyseusza rozwiązali woreczek.Odyseusz stracił 72 ludzi, po 6 z każdego z okrętów.. Kolejny dzień mojej podróży z Odyseuszem do Itaki, wracamy właśnie od Alkinoosa i płyniemy w stronę ziemie Kyklopów, okrutnych jednookich łotrów, mieszkających zwykle w jaskiniach na szczytach gór.. W zamian król podarował Odyseuszowi woreczek przewiązany srebrną taśmą.. Rzucił to pod pieczarą z takim łoskotem, Ŝe Odyseusz i towarzysze pochowali się po kątach drŜąc ze strach.. Na tej ziemi wypasły się niezliczone stada kóz i owiec.. Odys dowodził dwunastoma okrętami greckimi.. Wysłał więc jedną część załogi w głąb lasu, a sam został na statku z pozostałą załogą.Przygoda Odyseusza z Polifemem.. Ową ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy.. Cyklop każdego barana musiał dotknąć, aby się upewnić, że ludzie nie chca mu uciec.Odyseusz wraz ze swoimi towarzyszami , zwiedzając wyspę zawędrowali do jego pieczary.. Burza oddzieliła jednak jego flotę od okrętów Agamemnona.. Wojna trwała 10 lat, to prawda, ale Odyseusz miał przez jeszcze 10 lat inne przygody (stąd tytuł książki).. Gdy Polif usnął odurzony winem Odyseusza, ten oślepił go rozżarzonym drągiem, wypalając olbrzymowi jedyne oko.Opis przygody Odyseusza Odyseja..

Byłą to urodzajna ziemia, gdzie cyklopi wypasali swe liczne stada.Przygody odyseusza.

Tytułowy bohater Odyseusz jest królem Itaki.. Wielokrotnie podróżował do Grecji i Włoch.. Odyseusz przedstawił się mu jako NIKT.. Jednak w czasie podróży jego towarzysze wypuścili nieprzyjazne wiatry i znaleźli się oni ponownie u wybrzeży Eolii.Jan Parandowski (1895 - 1978) to pisarz i wybitny znawca literatury, kultury antycznej.. Słońce świeciło, wiatr wiał w moje żagle.. Wtedy usiadł przy wyjściu i czekał.. Opracował mity greckie i rzymskie.. Zabrano ich jednak siłą.. Zdarzenie o czarodziejce Kirke opowiada nam o tym jak Odyseusz z nieliczną już grupą załogi przybył na wyspę, która wydawała mu się nie zamieszkana lecz doświadczenie nakazywało mu zachować ostrożność.Odyseusz, dążąc do swej ojczyzny - Itaki - i do swej rodziny, błądził, zawracał z drogi, tułał się po morzu.próbował pochwycić Odyseusza i jego kompanów, lecz oni uciekali tak, że nie mógł ich złapać.. Odys w mieście Ismar.. Wtedy fale znosiły łódź ku skałom, między rafy i je rozbijały.Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Opowiedz pisemnie jedną z przygód Odyseusza.Odyseusz opowiedział mu swoje przygody, za co król nagrodził mu woreczek w którym mieściły się złe wiatry i wichury.. Przygody Odyseusza.. Na tej ziemi wypasły się niezliczone stada kóz i owiec.. Ów ziemię zamieszkiwały cyklopy i olbrzymy.. Załoga Ulissesa podzieliła się na dwie grupy..

Wokół ich gniazd widać ogromne terenyzarośniętych...Przedstaw najważniejsze przygody Odyseusza.

Kiedy statki dobiły do wyspy króla wiatru, Eola.Przygoda Odyseusza i czarodzijki Kirke.. Cały świat pomagał mi w mojej misji.. R10DFLtZHKRCO 1 1. okładka Źródło: Pixabay, domena publiczna.. Statki ruszyły i kierowały się do Itaki, wypuszczając przyjazne wiatry.. Dla tych, którzy widzieli ten ląd, był przecudny, rosło tam dużo lotosów o tak wybornym smaku, że kiedy kilkoro z załogi Odysa spróbowało ziela, nie chcieli wracać do domu, więc bohater musiał ich zawlec na statek siłą.W czasie powrotu do domu Odyseusz zatrzymał się na Sycylii i poprosił Polifema o gościnę.Przedstawił się,że nazywa się Nikt.Polifem był olbrzymim potworem o jednym oku umieszczonym na srodku czoła.Mieszkał w jaskini niedaleko Etny i wypasał owce.Najgorsze było to,że Polifem żywił się ludzkim mięsem.Na przywitanie pożarł dwóch towarzyszy Odyseusza,a pozostałych uwięził w jaskini której wejście zasłonił olbrzymim głazem.Następnego dnia znowu pożarł czworo ludzi .Najgorsze nieszczęście spotkało Odyseusza na wyspie Cyklopów - ściągnął na siebie gniew boga morza, Posejdona, gdyż wbił włócznię w oko jego synowi, cyklopowi Polifemowi.. Po drodze burza zagnała ich w strony zamieszkałe przez lud Kirkonów, gdzie zdobyli ich miasto Jsmaros.. Iliada i Odyseja Homera należą do tego samego gatunku literackiego, czyli eposu (zwanego klasycznym), oba podejmują temat wojny trojańskiej.. Pozostali wypłynęli w morze, przez dwa dni pływali, później u przylądka Malei pochwyciły ich prądy i po 10 dniach zawinęli do brzegu po żywność i wodę.Przygody Odyseusza, Jan Parandowski 2 ramiona.. Przecież tyle trwała wojna!. Jest to opowieść o losach jednostki, która zmaga się z przeciwnościami losu, by wrócić do ojczyzny i swoich najbliższych.. Odys dotarł do Kikonów pod Ismar i zburzył miasto.. Filmy.. Odyseusz to bohater "Odysei", której autorstwo przypisuje się Homerowi.. Najpotężniejszym wśród nich był POLIFEM, syn Posejdona.Reportaż - Chwile grozy na wyspach kyklopów Odysa.. Żołnierze upojeni zwycięstwem .Nie było podane w książce, ale chyba 10..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt