Opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy

Pobierz

Bestia pożerała zwierzęta i ptactwo domowe, a im więcej jadł, tym więcej domagała się daniny.. Przeczytać informacje z podręcznika s.216 -218.Wykonać ćwiczenia nr 1,2,4,5 z zeszytu ćwiczeń ze strony 133.. W pewien zwykły, jesienny poranek….. Dużą pomocą w pisaniu opowiadania odtwórczego jest plan wypowiedzi utworzony na podstawie tekstu oryginalnego.W opowiadaniu twórczym na podstawie poznanej baśni lub legendy musimy odwołać się do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. - podręcznik str.216.. Zdarzyło się to we wtorek, a może czwartek….. Kiedy okrutny smok zamieszkał jamę na wawelskim zboczu Gród krakowski zadrżał ze strachu!. Jest to forma wypowiedzi, w której należy odwołać się do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. Regulamin Polityka prywatności Polityka cookies Przegląd treści Dla rodziców Dla szk .Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy?. Opowiadanie odtwórcze polega na opisaniu własnymi słowami zdarzeń (zwykle w kolejności chronologicznej), które ktoś inny przedstawił (np. bohater powieści, naoczny świadek).. Czy może ktoś mi przesłać odpowiedź na zadanie z bi.. 15.06.2021 16:06; Dopisz ciąg dalszy przygód trójki bohaterów Felixa, .Przeczytaj przykładowe opowiadanie na str. 217.. 1, 2 i 5 na .Podczas tej lekcji omówimy sprawdzian z rozdziału V (podtytuł, wyrazy dźwiękonaśladowcze, środki stylistyczne (poetyckie), opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy, pisownia ą, ę oraz en, em, on, om, przecinek w zdaniu pojedynczym, różne rodzaje wypowiedzeń .Na egzaminie opowiadanie twórcze będzie zawsze ..

Czym jest opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy?

brawo!. Zapoznajcie się z tym terminem i informacjami ze str. 216 w podręczniku.. Proszę, abyście wykonali ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń z języka polskiego do tematuOpowiadania twórcze na podstawie baśni lub legendy - notatka wizualna w dniu kwietnia 29, 2020 Szóstoklasiści zmierzyli się z nową, niezwykle kreatywną formą wypowiedzi pisemnej, która może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty, czyli opowiadaniem twórczym na podstawie baśni lub legendy.Współczesna wersja baśni, legendy, mitu lub przypowieści ­ odmiana opowiadania twórczego, które przedstawia przygody przeniesionych w czasy współczesne bohaterów znanych z baśni, legend, mitów lub przypowieści.. rozwiązane.. brawo!. Warto przeczytać, np. młodszemu rodzeństwu na dobranoc.Przeczytaj uważnie informacje z podręcznika o pisaniu opowiadania twórczego na podstawie baśni lub legendy.. Nawiązanie może polegać na: • przedstawieniu dalszego ciągu przygód z udziałem znanych bohaterów; • przedstawieniu innego przebiegu zaprezentowanych w oryginale zdarzeń; • napisaniu nowej wersji baśni lub legendy.. Była piękna, słoneczna niedziela….Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy.. Kiedy zapasy żywności były już niewystarczające smok zaczął polować również na ludzi.Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy to forma wypowiedzi, w której należy się odwołać do utworu wskazanego w temacie wypracowania..

Napisz opowiadanie twórcze na podstawie poznanej w szkole baśni lub legendy.

-realizacja ćwiczeń 17.04.2020 .. Część 2.. Słowa, które mogą być przydatne w opowiadaniu twórczym - słowa rozpoczynające opowiadanie: Pewnego dnia…; Działo się to…;Przez kilka dni nic nie zdołał złowić aż pewnego dnia o poranku wybrał się znowu na ryby.. Czekam jeszcze na zaległe prace do wieczora.. Ta forma wypowiedzi cechuje się znajomością lektury (bohaterowie, wydarzenia), na podstawie której tworzy się opowiadanie, ale daje także możliwość stworzenia włas nychWitajcie Kochani po weekendzie.. Następnie przeanalizujcie przykładowe opowiadanie (s. 217), zwróćcie uwagę jakie elementy musi zawierać takie opowiadanie.Warszawski szewczyk Lutek ,pomimo ciężkiej pracy,był bardzo biedny.Pewnego dnia usłyszał ,że w podziemiach zamku Ordynackiego w noc świętojańską ukazuje się zaklęta królewna rozdająca złoto.Szewc w noc świętojańską udał się do lochów.Na środku piwnicy znajdowało się jeziorko,a po nim pływała kaczka ze złotymi piórkami.Lutek powiedział kaczce że przychodzi na służbę.Kaczka dała mu 100 dukatów pod warunkiem że wyda je tylko na własne potrzeby i wróci .Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy?. Pewnego dnia w Warszawie….. Drodzy Uczniowie, Na dzisiejszej lekcji : - będziecie doskonalić tworzenie opowiadania na podstawie baśni i legendy,-uzupełnicie ćwiczenia w Zeszycie ćwiczeń na s.133-135..

Nadszedł czas na opowiadania twórcze nawiązujące do baśni i legend.

Przykładowe tematy opowiadań twórczych: .. Przygotuj plan pracy, dzięki któremu ustalisz, kiedy wprowadzisz zwroty akcji, jakie wydarzenie będzie punktem kulminacyjnym w Twoim wypracowaniu.Napisz opowiadanie twórcze, w którym bohater wybranej przez Ciebie legendy lub baśni będzie zwiedzać; Napisz opowiadanie z dialogiem, w którym bohater z wybranej przez ciebie lektury obowiązkowej, Napisz opowiadanie , w którym wybrany przez Ciebie bohater lektury spotka się z innym bohaterem; opowiadanie twórcze na podstawie motywów wybranej baśni lub legendy kopciuszek otrzymał od wróżkiPrzypomnij sobie jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy (podręcznik str.216).. Jest to właściwie pierwsze, co poznajemy wchodząc do szkoły podstawowej i coś, co będzie się za nami ciągnąć przez osiem lat podstawówki (bądź śledziło nas tam przez 6 lat, a następnie czyhało na nas w gimnazjum .. brawo!. brawo!. Można napisać kontynuację przygód z udziałem bohaterów lub napisaniu nowej, innej wersji baśni lub legendy.. W tym celu musicie przypomnieć treść baśni oraz legend.• posługuje się terminami i pojęciami: podtytuł, wyrazy dźwiękonaśladowcze, środki stylistyczne (poetyckie), opowiadanie twórcze na podstawie baśni czy legendy, pisownia ą, ę oraz en, em, on, om, przecinek w zdaniu pojedynczym, różne rodzaje wypowiedzeń, związki wyrazowe, wyrazy poza związkami • wykorzystuje najważniejsze .Na dzisiejszej lekcji: -przeczytacie informacje, w jaki sposób napisać opowiadanie twórcze na podstawie legendy lub baśni, -przeanalizujecie przykładowe opowiadanie, -zredagujecie notatkę o przydatnych słowach i elementach opowiadania twórczego..

Pisaliśmy już opowiadania twórcze na podstawie " Ani z Zielonego Wzgórza".

search.Na dzisiejszej lekcji nauczymy się pisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy.. Uwzględnia cechy charakterystyczne gatunku, do którego się odnosi.Dzisiaj poćwiczymy umiejętność pisania opowiadania twórczego na podstawie baśni lub legendy.. Czym jest opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy?. Pewnego razu….. Część 3.. Jest to forma wypowiedzi, w której należy odwołać się do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. W pewnym krakowskim parku, tonącym w zieleni….. Możesz wykorzystać podpowiedzi zawarte w ćwiczeniach: 1.,2.,4. i 5. ze strony 218.. Dopisujemy datę do poprzedniego tematu.. Zasady redagowania są takie same,Szkoła podstawowa.. I złowił piękna złotą rybkę która odezwała się ludzkim głosem : wypuść mnie dobry człowieku a uczynię cię szczęśliwym rybakiem spełnię twoje 3 życzenia .Rybak uszczęśliwiony powiedział że chce mieć piękny dom .W zależności od tego, czy tworzymy tekst na podstawie czyjejś wypowiedzi ustnej lub pisemnej, czy korzystamy z własnych obserwacji, wyróżnia się opowiadanie odtwórcze i twórcze.. To nawiązanie może polegać na przedstawieniu dalszego ciągu przygód z udziałem znanych bohaterów, innego przebiegu zaprezentowanych zdarzeń lub na napisaniu nowej wersji baśni lub .Przydatne sformułowania: Było piękne, zimowe popołudnie….. Data wykonania 19.03 2020r.. Część 1.. Dalej.. Może być z jakiejkolwiek baśni lub legendy z ćwieczenia.. Na początek przypomnijmy sobie czym jest legenda, a czym baśń.Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy.. Można napisać kontynuację przygód z udziałem bohaterów lub napisaniu nowej, innej wersji baśni lub legendy Słowa, które mogą być przydatne w opowiadaniu twórczymUczymy się pisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy Najbardziej kreatywne wybrane nowe wersje baśni i legend stworzone przez szóstoklasistów: Emilkę, Dominikę, Nikodema, Kacpra Ś. i Karola..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt