Antygona i kreon konflikt sprzecznych racji

Pobierz

Każdy wybór doprowadzi do klęski, ponieważ nie sposób dokonać wyboru, która decyzja jest słuszna.. Jaka była jego argumentacja?. W zakończeniu dramatu Kreon sam to przyznaje.. Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Racje Kreona - Polinejkes był zdrajcą - najważniejszy jest interes .Z kolei, gdy to uczyni, wejdzie w konflikt z prawem państwowym, gdyż Kreon zabronił pod karą śmierci pochować Polinejkesa, uznając go za zdrajcę.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Konflikt racji w "Antygonie" Sofoklesa.. Kreon - ludzkie prawo, zmarły wróg nadal jest wrogiem, władza +prawo.. Być może była to postawa trochę idealistyczna, jednak opierała się na przekonujących argumentach.Przedstaw dwie racje ukazane w "Antygonie" Sofoklesa.. Ad 1 Kreon Ad2 Hajmon Ad3 Ismena Ad4 SofoklesTo także konflikt boskiego porządku świata, któremu służy Antygona i ludzkiego pojęcia sprawiedliwości, o którym stanowi ziemski władca - Kreon.. To właśnie ów konflikt, czyni z Antygony i Kreona bohaterów tragicznych, w których los nieuchronnie wpisana jest katastrofa i którzy z góry skazani są na niepowodzenie.że głównym tematem tej tragedii jest nierozwiązywalny, tragiczny konflikt racji czy konflikt dwóch sprzecznych, niedających się pogodzić praw, praw ludzkich przeciwstawionych prawom boskim, konflikt między prawami państwa a prawa-mi jednostki..

Istotą tragedii jest konflikt tragiczny - konflikt dwu sprzecznych, ale równorzędnych racji.

Istota tragedii jest konflikt, czyli starcie sie dwóch sprzecznych racji, a zwyciestwo którejkolwiek z nich musi prowadzic do tragicznych…Konflikt tragiczny.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Kreon w swym postępowaniu depcze uczucia rodzinne, w efekcie prowadzi do śmierci żony i syna.. Samobójstwo siostry Ismeny pociąga za sobą kolejne : Hajmona i Eredyki, a Kreon pogrąża się w rozpaczy.Antygona - święte prawo pochówku ściągające gniew bogów, prastare, niepisane prawo, protest przeciwko osądzaniu zmarłych, śmierć jako stan ducha zmazujący winy.. Jeżeli zauważyłeś jakieś nadużycia w prezentacji napisz o tym poniżej i wyślij je do nas .Racje Antygony - prawa boskie, nakazy religijne mają wyższą wartość niż prawa wymyślone przez człowieka - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony - człowiek nie może przeciwstawić się bogom (groźba zemsty) - mieszkańcy miasta popierają Antygonę .. W "Antygonie" poznajemy tylko dwoje z czwórki rodzeństwa - potomków Edypa: tytułową Antygonę i jej młodszą siostrę Ismenę.. Antygona - święte prawo pochówku ściągające gniew bogów, prastare, niepisane prawo, protest przeciwko osądzaniu zmarłych, śmierć jako stan ducha zmazujący winy..

W imieniu tych pierwszych występuje Kreon, w obronie drugich natomiast antygona.

Antygona i Kreon, występując przeciwko sobie w sporze, stają się tym samym dla siebie antagonistami, a dojście do porozumienia jest niemożliwe ze względu na odmienne priorytety każdej ze stron.Konflikt sprzecznych racji PRAWA BOSKIE- Racje Antygony DYSKUSJA "Prawa boskie kontra prawa ludzkie" KREON PRAWA LUDZKIE- Racje Kreona Jakie cechy posiada Kreon?. Zadanie 2.. "Antygona" napisana zostala w 440 roku p.n.e. przez jednego z najwiekszych tragików greckich Sofoklesa.. Kim są nasi dzisiejsi bohaterowie?. Można by się skłaniać bardziej ku Antygonie za względu na okazaną odwagę, niezłomną wierność własnym przekonaniom i determinację w działaniu.. Wybierając pomiędzy posłuszeństwem prawu boskiemu, a rozkazowi królewskiemu, Antygona wybierze, zgodnie ze swoim sumieniem, prawo boskie.Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona Konflikt tragiczny w "Antygonie" Sofoklesa Dzieło Sofoklesa nawiązuje do mitu o rodzie Labdakidów i jest kontynuacją tragicznej historii.. Kreon nakazuje .Antygona i Kreon - dwie główne postacie dramatu Sofoklesa- a zarazem bohaterowie najbardziej znanej tragedii antycznej, u której podstaw leży nierozwiązywalny konflikt dwóch sprzecznych racji.. Kreon jest prawowitym władcą Teb, państwa w którym wszystkich obowiązują określone prawa i obowiązki..

Tragedia Sofokles "Antygona", ukazuje bohaterów, którzy uwikłani są w konflikt tragiczny.

Żyjemy w końcu XX wieku.. Zastanówmy się gdzie się podziały dawne wartości, czy mają jeszcze znaczenie dawne myśli? ". Antygona chce pogrze­bać brata (zgodnie z nakazami religijnymi), a realizacji tego .Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona.. Istota tragedii jest konflikt, czyli starcie sie dwóch sprzecznych racji, a zwycięstwo którejkolwiek z nich musi prowadzić do tragicznych konsekwencji.. Starcie tych dwóch racji ma miejsce w rozmowie Kreona i Antygony i choć sympatia autora i widzów jest po stronie odważnej dziewczyny, trzeba zauważyć, że i Kreon ma słuszne argumenty.Kreon reprezentuje racje rozumu, Antygona jest po stronie uczucia.. Uważa, że ci którzy wydali ją na śmierć również powinni ją ponieść.. Udziel odpowiedzi na hasła : .. Ad10 Antygona Ad11 Chór .Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona Data dodania: 2006-06-24 11:30:00 Scenariusz jest idealnym pomysłem na lekcję języka polskiego podczas omawiania"Antygony" Sofoklesa, która może być podsumowaniem rozważań o tragedii.Kreon czy Antygona?. Antygona " jest najbardziej znaną tragedią grecką.. Która z postaci jest wartością w "Antygonie", kogo rację .Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego..

Spór ten później ...Konflikt dwóch głównych postaci "Antygony" Sofoklesa skupia się wokół ich sprzecznych racji.

SOFOKLESDwie racje w "Antygonie" Sofoklesa.. Racje - czyli idee, przekonania lub postawy są sobie równorzędne, nieszczęście dotyka zaś ludzi.. Jakie były rozkazy Kreona?. Dotyczą one bardzo konkretnej sprawy.. Zwycięstwo zaś którejkolwiek z nich musi prowadzić do nieszczęścia.. Zadanie 2.. Na samym początku "Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Tragizm wyraża się tu poprzez upadek wielkiej wartości.. Konflikt tragiczny to konflikt dwóch równorzędnych racji, nierozstrzygalny i nieprowadzący do tradycyjnie rozumianej wygranej któregoś z uczestników sporu.. Antygona idąc na śmierć jest przekonana, iż wyrok Kreona jest niesprawiedliwy.. Udziel odpowiedzi na hasła : Król po śmierci obu synów Edypa.Konflikt sprzecznych racji bohaterów opiera się przede wszystkim na antytezie: prawo boskie (naturalne, niepisane) i prawo ludzkie (stanowione przez ludzi).. Utwór ten zwiazany jest z mitem tebanskim, który opowiada o historii Edypa.. Kreona jest przede wszystkim królem i postępuje tak jak król, dopiero potem jest ojcem i mężem, kiedy te dwie role wchodzą w konflikt, Kreon wybiera wierność swym królewskim .Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. Kreon - ludzkie prawo, zmarły wróg nadal jest wrogiem, władza +prawo.. Muszą wybierać pomiędzy dwoma równorzędnymi racjami.. Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8998 razy.. Kreon i Antygona, maja rację w swoim postępowaniu.. Istota tragedii jest konflikt, czyli starcie sie dwóch sprzecznych racji, a zwyciestwo którejkolwiek z nich musi prowadzic do .Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona.. Konflikt między nimi rozgrywa się przede wszystkim na płaszczyźnie moralno-religijnej.Okazuje się, że zarówno Kreon jak i Antygona mieli swoje racje.. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona : .. Ad 1 Kreon Ad2 Hajmon Ad3 Ismena Ad4 Sofokles Ad5 Polinejkes Ad6 Pieśń kozła Ad7 Jokasta Ad8 Tragizm Ad9 Strażnik Ad10 Antygona Ad11 Chór Ad12 Tyrezjasz Ad13 Rodzina.. Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9084 razy.. Czym się kierował?. Dominika Dąbrowska .. Antygona i Kreon wymie­niają w utworze swe racje i bronią ich, ale tak naprawdę, w antycznym systemie war­tości, rację ma Antygona.. Choć oboje mają rację, w pewnym sensie przegrywają.Ismena przyznaje Antygonie rację, ale powstrzymuje się od czynów.. Zarówno Antygona jak i Kreon ponoszą straszliwą klęskę.. Utwór ten zwiazany jest z mitem tebanskim, który opowiada o historii Edypa.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. "Antygona" napisana została w 440 roku p. n. e. przez jednego z największych tragików greckich Sofoklesa.. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt